Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Śmierć – początek podróży nad wszystkie podróże. Rekolekcje ze św. Alfonsem Liguori.

11 lipca g.14:00 - 17 lipca g.10:00

Rzecz oczywista, że do śmierci człowiek musi się przygotować – i że śmierć będzie tym bardziej lekką, tym bardziej normalną, im więcej człowiek będzie „umarły” zanim umrze. Im bardziej człowiek będzie „żywy”, tym śmierć będzie bardziej tragiczną. Dla ludzi światowych, którzy w tym świecie żyli całą doczesnością, którzy tak wibrowali w tej doczesności, w światowym rozumieniu życia – dla nich śmierć będzie załamaniem, strasznym ciosem, tragedią. I rzeczywiście, ludzie, którzy nie wierzą w Chrystusa, którzy nie idą za Nim, tak śmierć pojmują”. (Piotr Rostworowski)

 

Kiedy przyjmuje się śmierć w duchu wiary i kiedy całe nasze życie jest nastawione na dawanie siebie, tak iż w końcu z radością i dobrowolnie składamy je w dłonie Boga – wówczas śmierć przeistacza się w spełnienie życia”. (Thomas Merton)

 

W dzisiejszych czasach śmierć jest tematem tabu. Tymczasem, o czym przypomina nam św. Alfons, jest ona nie tylko wydarzeniem nieuniknionym ale także ostatnim aktem ziemskiej egzystencji i bramą do życia wiecznego. Stanowi ostateczny, nieodwołalny już wybór, który decyduje o naszej wieczności. Dlatego właśnie tak ważne jest szczególne, osobiste przygotowanie się do niej.

 

Św. Alfons, kierowany duszpasterskim pragnieniem dopomożenia bliźnim w osiągnięciu zbawienia, z pasją przekonuje, że człowiek nawet w ostatniej chwili może się jeszcze nawrócić, choć nie jest to łatwe i wymaga spełnienia określonych warunków – stąd zachęta do wytrwałej modlitwy. Dotyczy to wszystkich ludzi niezależnie od epoki.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych rekolekcjach, w przepięknym otoczeniu dzikiej przyrody Ryniasu, nad rzeką Białką, u podnóża Tatr.

 

ZAGADNIENIA I TEMATY JAKIE CHCEMY PORUSZYĆ W CZASIE REKOLEKCJI:

 

  1. Rozumienie śmierci:

– podejście biologiczne (śmierć ze starości, z powodu ciężkiej choroby, śmierć tragiczna)

– podejście filozoficzne (f. klasyczna)

– perspektywa człowieka wierzącego.

  1. Etapy reakcji na informację o śmiertelnej chorobie (zaprzeczanie, bunt, targowanie się, akceptacja).
  2. Warsztaty – moje doświadczenia towarzyszenia umierającym.
  3. Problem śmierci tragicznej (samobójstwo, zabójstwo, nieszczęśliwe wypadki).
  4. Śmierć dziecka.
  5. Żałoba (etapy przeżywania żałoby, żałoba patologiczna).
  6. Praktyczne wnioski – Jak przygotować się do życia wiecznego w ramionach kochającego Ojca, którego bramą jest nasza śmierć? Jak towarzyszyć naszym bliskim w tym decydującym o wieczności wydarzeniu? Na te pytania odpowie nam założyciel redemptorystów św. Alfons Liguori.

 

Na miejscu, uczestnicy mają do dyspozycji Pismo Święte oraz Liturgię Godzin (Brewiarz).

 

Rekolekcje rozpoczynają się pierwszego dnia o godz. 18.00. Recepcja czynna jest od godz. 14.00. Zakończenie ostatniego dnia w godzinach przedpołudniowych. Prosimy o zaplanowanie tak przyjazdu, aby dotrzeć do ośrodka najpóźniej o godzinie 17.00, w dniu rozpoczęcia rekolekcji. Do ośrodka prowadzi trzykilometrowa leśna, kamienista droga. W miesiącach letnich zasadniczo jest możliwy dojazd każdym rodzajem samochodu. W razie korzystania z komunikacji zbiorowej, prosimy o wcześniejszy kontakt w celu dowiezienia do ośrodka. Więcej o sposobie dojazdu do ośrodka w zakładce „Dojazd” na stronie CADR Brzegi Rynias.

 

Warunkiem przyjęcia na rekolekcje, oprócz przesłania formularza zgłoszeń, jest dokonanie (bezzwrotnej, w razie rezygnacji) wpłaty/zadatku w wysokości 50 zł na podane poniżej konto z dopiskiem „Rekolekcje ze św. Alfonsem Liguori”. O kolejności przyjęcia decyduje termin wpłaty zadatku.

 

 

_________________________________________________

 

Czas trwania rekolekcji:

11-17 lipca 2020 roku.

 

Ojciec prowadzący rekolekcje:

Marek Urban CSsR, wykładowca UPJPII w Krakowie lub o. Andrzej Kowalski CSsR wraz z osobami z hospicjów, lekarzami, którzy na co dzień towarzyszą ludziom przy śmierci.

 

Koszt:

70 zł (za jeden dzień), sześć pełnych dni: 420 zł.

 

Prosimy o przywiezienie ze sobą:

ręcznika, pantofli (po domach i kaplicy poruszamy się tylko w pantoflach), ciepłego okrycia, najlepiej sweter lub polar (nawet w miesiącach letnich w górach noce mogą być dość chłodne), płaszcza przeciwdeszczowego, obuwia dostosowanego do terenów górskich (jest możliwość wyjścia nawet w wysokie góry). Nie ma potrzeby przywożenia bielizny pościelowej ani śpiworów. Na Ryniasie nie ma żadnych sklepów, apteki. Trzeba o tym pamiętać wybierając się tu na dłuższy czas. Oczywiście w nagłych wypadkach, kontakt z „cywilizacją” jest możliwy w każdym czasie.

 

Zapisy na rekolekcje:

Podstawową formą zapisów na rekolekcje jest wypełnienie formularza zgłoszeń umieszczonego poniżej. Na wskazany w formularzu zgłoszeń adres e-mail zostanie wysłana informacja potwierdzająca przyjęcie na rekolekcje. W razie problemów prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

 

Kontakt z ośrodkiem „Matki Bożej z Gór”:

Ośrodek Rekolekcyjny Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela

Brzegi-Rynias 2,3A

34-532 Jurgów

 

tel. kom:. 728 705 470

e-mail: brzeryn23a@gmail.com

 

Konto bankowe:

Bank Pekao SA, Oddział w Krakowie; nr rachunku: 55 1240 4445 1111 0010 5041 8483

 

Klauzula RODO>>>

Przejdź do formularza zgłoszeń>>>

Szczegóły

Start:
11 lipca g.14:00
Koniec:
17 lipca g.10:00
Wydarzenie kategoria:

Organizator

CADR Brzegi
Telefon:
728 705 470

Miejsce

Brzegi – Rynias
Rynias 2
Brzegi, Małopolskie 34-532 Polska
+ Google Map