Zakończyły się rekolekcje o modlitwie

„Staraj się jak najczęściej rozmawiać z Bogiem w zaufaniu” – ta myśl św. Alfonsa Marii Liguoriego, założyciela Redemptorystów, przyświecała rekolekcjom o modlitwie, które w dniach 23-25 września 2016 odbyły się w domu rekolekcyjnym „Góra Tabor” w Lubaszowej koło Tuchowa. Prowadził je o. Sylwester Cabała CSsR, dyrektor domu rekolekcyjnego, który w swoich konferencjach oparł się na książce doktora modlitwy pt. „Poufny i nieustanny dialog z Bogiem”.

Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz tej niewielkiej ale bardzo cennej książki, aby mógł w wolnym czasie przeczytać ją i skorzystać z zawartych w niej cennych wskazówek na temat modlitwy osobistej. Jak podkreślał rekolekcjonista, cała działalność misjonarska i piśmiennicza św. Alfonsa zmierzała ku temu, aby nauczyć ludzi codziennej rozmowy z Bogiem, by dzięki niej mogli kształtować osobistą relację z Nim jako kochającym Ojcem. Uczył on ludzi rozmawiać z Bogiem nieustannie i serdecznie, podkreślał zachwyt nad Bożą miłością, dziecięcą ufność i prostotę, akcentował też świadome osobiste zaangażowanie. Zawarte w tym dziele porady zachęcają czytelnika do prawdziwego spotkania i rozbudzają w jego sercu pragnienie trwania przy Bogu, którego obraz tchnie dobrocią i miłosierdziem, a serce otwarte na ludzi zaprasza i przynagla do nawrócenia i zaufania.

Pięknym doświadczeniem była osobista modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz wieczorne nabożeństwo do św. Alfonsa przeżywane przy jego relikwiach. Każdy z uczestników otrzymał na drogę przesłanie z rekolekcji, w którym zawarte były m.in. te słowa założyciela Redemptorystów: „Bóg Cię kocha, więc i ty także kochaj Go. Jego upodobaniem jest przebywanie z tobą, niech twoim upodobaniem będzie przebywanie z Nim. (…) Nabierz zwyczaju rozmawiania z Bogiem sam na sam, szczerze i z pełnym miłości zaufaniem, jak z najdroższym przyjacielem, który prawdziwie cię miłuje” (Św. Alfons Liguori, Poufny i nieustanny dialog z Bogiem, s. 168, V, s. 169, VI).

Mężczyźni i kobiety uczestniczący w rekolekcjach podkreślali, że otrzymane rady i wskazówki bardzo im pomogły w przeżywaniu i pogłębieniu swojej modlitwy. Mogą one być wielkim skarbem i źródłem inspiracji, z którego będą często czerpać, aby żyć obecnością Boga w serdecznym klimacie codzienności. Owocem takiego życia modlitwy jest rozpoznanie i pełnienie woli Bożej, oddanie się Chrystusowi przez apostolstwo i służbę względem bliźnich. Głosząc ścisłe powiązanie życia i modlitwy, codziennych obowiązków z przepojoną miłością relacją do Boga św. Alfons wychodził naprzeciw potrzebom swoich czasów. Jego wskazania są aktualne także dzisiaj, dlatego warto po nie sięgać.

o. Sylwester Cabała CSsR

 

Świadectwo Marii:

Pomyślałam, że rekolekcje o modlitwie, które prowadził będzie o. Sylwester, będą dobrą formą spotkania się z Bogiem. Nie zawiodłam się. „Staraj się jak najczęściej rozmawiać  z Bogiem w zaufaniu” – ta piękna myśl św. Alfonsa Marii Liguoriego, przyświecała mi przez cały czas pobytu na „Górze Tabor”. Ojciec rekolekcjonista w umiejętny, bardzo subtelny sposób towarzyszył nam w tej drodze – dziękuję, ojcze Sylwestrze, że jesteś.

To był mój czas radości. Nabrałam odwagi, by pomimo mojego przetrąconego życia pobyć z Bogiem jak z Przyjacielem. Doświadczyłam łaski, której zazdrościłam świętym… I znów pojawiła się myśl: czy ja wytrwam w tej relacji, o której tak pięknie w swoich pismach mówi św. Alfons? Czy znów Boga nie zawiodę?

Za grzechy przepraszam najbardziej, jednak pragnienie, by piękniej uwielbiać Boga, jest we mnie jeszcze mocniejsze. Bóg pokonał mnie miłością, jakiej nie zna ten świat, swoim dotknięciem zmienił moje życie, a ja w zamian chciałabym mu wyśpiewać najpiękniejsze melodie świata. Jak psalmista zagrać mu na harfie o dziesięciu strunach…

Jedna myśl w temacie “Zakończyły się rekolekcje o modlitwie”

  1. „RE’ko-lekcje” zakończyły się na Górze „TABOR” w Lubaszowej, a rozpoczął się czas odrabiania lekcji. Nauczycielu dobry [CSsR-Sylwestrze C.] w naszej ocenie na „5” a jako Robotnik Winnicy Pana- to sam Pan „postawi” ocenę. Dałeś się poznać jako prawdziwy robotnik-Ty pełniący funkcję Dyrektora Ośrodka Rekolekcyjnego (im. [bł.] Kaspra Stanggassingera CSsR). Zostało w mej pamięci wiele … ale szczególne dzięki za Tę Izbę na górze domu [w Ośrodku Rekolekcyjnym Redemptorystów Lubaszowej]. Pozdrawiam całą wspólnotę w której dane mi było być na tych rekolekcjach o poufnym i nieustannym dialogu … wg Założyciela Zakonu Redemptorystów; rekolekcje te miały miejsce w czas: weekend pierwszy jesieni 2016 – u kresu Jubileusz.Roku Miłosierdzia oraz w 150.lecie odnowienia kultu IKONY Matki Bożej Nieustającej Pomocy (przez Was kochani ojcowie redemptoryści [2016-1866]). Za wszystko i za wWszystkich Deo gratias. Jagoda z Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.